CSMS Iasi a obtinut prima victorie din acest an. Gruparea pregatita de Liviu Ciobotariu s-a impus cu scorul de 2-1 (1-0) in fata ultimei clasate, Gloria Bistrita, si a obtinut trei puncte importante in lupta pentru evitarea retrogradarii. Pentru CSMS Iasi sunt primele trei puncte din 2013.

Inainte de fluierul de start al meciului, pe stadion s-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului presedinte al Politehnicii Iasi, Vasile Ianul. Prima mare ocazie a partidei a apartinut bistritenilor. In minutul 21, Bogdan Antonache, 18 ani, a luftat din sapte metri, singur cu portarul. In minutul 41, Milan Mitic a patruns in careu, iar, cind i-a iesit in intimpinare portarul oaspetilor, a pasat in spate, pentru Adrian Patulea, care a finalizat cu un sut din prima, printre cei trei adversari. Adrian Patulea i-a dedicat al patrulea sau gol stagionar antrenorului, Liviu Ciobotariu. In repriza secunda, jocul avea sa ia o turnura dramatica. In minutul 60, iesenii au fost penalizati cu penalty si cu eliminarea capitanului Razvan Tincu. Razvan Radu a transformat lovitura de pedeapsa si a dus scorul la 1-1. Profitind de avantajul numeric, bistritenii au fortat obtinerea victoriei. In minutul 70, Marius Curtuius a trimis, din interiorul careului iesean, in bratele portarului, Ionut Irimia. Pe contraatac, gazdele au reusit sa marcheze prin Marius Onofras, la prima atingere de balon. Moldovenii au rezistat eroic pe final. In minutul 84, Alexandru Tiganasu a vazut direct cartonasul rosu, dupa o intrare criminala, la mijlocul terenului, asupra lui Florin Tarca, si toata echipa a fost nevoita sa se cantoneze in aparare, pentru a pastra avantajul de pe tabela. „Autobaza” a dat roade, cei de la Gloria nereusind egalarea, si CSMS Iasi a obtinut prima victorie din 2013.

„Am suferit pentru aceste trei puncte”

La finalul partidei, Liviu Ciobotariu, antrenorul formatiei CSMS Iasi, si-a felicitat elevii pentru victoria obtinuta si efortul depus, dar a marturisit ca victoria a fost obtinuta cu „forcepsul”. „Prima victorie din acest an. O victorie scoasa practic cu forcepsul. Eu nu pot decit sa-mi felicit echipa pentru efortul pe care l-au depus. O victorie care ne mentine in lupta pentru supravietuire, pentru salvarea de la retrogradare”, a declarat Liviu Ciobotariu, la conferinta de presa.

Tehnicianul recunoaste ca echipa nu a facut un joc stralucit, dar pune jocul mai slab reusit de elevii sai pe seama mizei partidei. „Chiar daca nu am facut un joc stralucit, merita felicitari din plin. Miza partidei a fost una foarte mare. In cazul unui esec sau al unui semiesec, faceam un pas urias inapoi. Ne-am dorit foarte mult sa cistigam acest joc, de aceea poate ca n-am reusit un joc deosebit de bun. Dar, cele trei puncte acumulate in clasament sint foarte importante si foarte binevenite in momentul de fata”, a spus antrenorul formatiei CSMS Iasi.
Desi este recunoscut drept un antrenor care nu comenteaza arbitrajul, Liviu Ciobotariu a spus ca nu-mi mai doreste astfel de meciuri. „Nu comentez arbitrajul, dar daca mai traiesc doua jocuri ca astea, sint terminat, clar. Victoria e frumoasa, dar am suferit pentru aceste trei puncte”, a conchis tehnicianul iesean.

Victoria din aceasta etapa ii apropie pe ieseni la doar doua puncte de primul loc neretrogradabil. Duminica, 7 martie a.c., CSMS Iasi va intilni ocupanta primului loc, Steaua Bucuresti, in Ghencea.