CSMS Iasi n-a rezistat decit o repriza in fata liderului Ligii I. Steaua s-a impus cu scorul de 3-1 (1-1), dupa ce iesenii reusisera sa deschida scorul, din penalty. Pentru moldoveni a marcat Claudiu Tudor (’15), iar pentru gazde au inscris Alexandru Chipciu (’45+2), Mihai Pintilii (’59) si Leandro Tatu (’85).

CSMS Iasi a controlat inceputul de repriza, chiar daca nu a reusit sa-si creeze vreo ocazie importanta. Fara trei internationali in primul „11” (Iasmin Latovlevici, Cristian Tanase si Mihai Pintilii), Steaua a replicat prin suturile de la distanta ale lui Alexandru Bourceanu si Paul Parvulescu. In minutul 14 „alb-albastri” au primit penalty, la o faza in care Milan Mitic a fost tinut in careu de Alexandru Chipciu. Capitanul de ocazie, Claudiu Tudor, a transformat lovitura de pedeapsa, un minut mai tirziu. Prima ocazie a Stelei a venit abia in minutul 17, cind sutul lui Alexandru Bourceanu a trecut pe linga bara din dreapta a portii aparate de Ionut Irimia. Nemultumit de jocul echipei sale, Laurentiu Reghecampf a schimbat un fundas (Cornel Rapa) cu un mijlocas (Cristian Tanase), in minutul 25. Unsprezece minute mai tirziu, Paul Parvulescu a fost accidentat de Ciprian Tatarusanu, la o incursiune a lui Marius Onofras in careul gazdelor. Jucatorul stelist a revenit pe teren, insa numai pina la sfirsitul primei reprize. La pauza, fundasul a fost transportat la spital, deoarece scuipa singe. Cea mai mare ocazie de egalare a venit in minutul 39, cind, proaspatul intrat pe teren, Cristian Tanase l-a driblat pe Milan Mitic si a tras la coltul scurt. Ionut Irimia a fost la post si a respins pina la Adrian Avramia, care a acordat corner. Sase minute mai tirziu, Adrian Popa a centrat in careul iesean, Raul Rusescu a reluat cu capul, dar portarul iesean a respins de pe linia portii, dupa care, in incercarea de a prinde mingea, Alexandru Chipciu l-a lovit cu crampoanele peste fata pe Raul Rusescu, cazut la pamint. Si atacantul avea sa ajunga la spital, cu plaga deschisa. La ultima faza a primei reprize (’45+2), Ionut Irimia a scapat in fata o minge sutata de Adrian Popa. Din marcajul lui Alexandru Cretu, Leandro Tatu a reluat in capul portarului iesean, de unde balonul a ricosat, cu noroc, la Alexandru Chipciu, care a adus egalarea pentru bucuresteni.

La pauza, tehnicianul stelist a fost nevoit sa faca inca doua schimbari, din cauza accidentarilor suferite de Paul Parvulescu si Raul Rusescu. In locul acestora au intrat Iasmin Latovlevici si Mihai Pintilii. Cu cei doi internationali pe teren, Steaua a fortat desprinderea pe tabela de marcaj inca din debutul reprizei, dar Ionut Irimia a fost de fiecare data la post. Pina in minutul 59! Alexandru Chipciu i-a pasat decisiv lui Mihai Pintilii, al carui sut cu efect, din interiorul careului s-a scurs in poarta, spre disperarea lui Alexandru Cretu, care nici de aceasta data n-a putut evita golul. Prima schimbare pentru ieseni vine in minutul 61, cind Ionel Mihalachioaie ii ia locul fostului stelit, Marius Onofras. La faza imediat urmatoare, Claudiu Tudor putea reusi dubla, dar sutul acestuia s-a dus putin pe linga poarta. S-a ales insa cu o schimbare, trei minute mai tirziu. In locul sau a intrat senegalezul Souleymane Keita. Tot stelistii ramin insa la controlul jocului, insa suturile lui Alexandru Bourceanu si Cristian Tanase trec mult peste poarta lui Ionut Irimia. Introducerea lui Claudiu Ionescu (’76), in locul lui Hugo Moutinho n-a adus nimic nou in jocul moldovenilor. Cu cinci minute inainte de final, Leandro Tatu a dus scorul la 3-1. Brazilianul a profitat de o iesire gresita, pe centrare, a portarului iesean si a finalizat cu capul.

„Cu 1-0 la pauza, aveam mai multe sanse”

Liviu Ciobotariu a pus infringerea din meciul cu Steaua pe seama unor greseli individuale si a lipsei de experienta a unora dintre jucatori. „Am facut o prima repriza foarte buna, in care am fost bine organizati, insa, in a doua parte am facut greseli care ne-au costat. Se vede ca nu avem experienta si am primit doua goluri stupide”, a declarat antrenorul formatiei CSMS Iasi, la finalul meciului, conform Mediafax.

Tehnicianul recunoaste ca, la scorul de 1-0, spera ca echipa sa va produce surpriza, dar golul incasat pe finalul primei reprize a dus la schimbarea soartei partidei. „Am sperat la 1-0, dar stiam ca Steaua este o echipa cu experienta. Daca intram cu 1-0 la pauza, cred ca aveam mai multe sanse. Golul incasat inainte de pauza a cintarit enorm”, a spus Liviu Ciobotariu, potrivit aceleiasi surse.

Antrenorul iesenilor este de parere ca echipa sa se poate salva de la retrogradare: „Nu trebuie sa facem o tragedie din acest esec, am pierdut in fata celei mai bune echipe din tara. Pentru noi meciul cu Viitorul Constanta este capital. Putem sa ne salvam, avem potential, sint optimist”.

In urma infringerii suferite in fata Stelei Bucuresti, CSMS Iasi se mentine pe locul 16, la doua puncte de prima pozitie neregtrogradabila, ocupata in prezent de Ceahlaul Piatra-Neamt. Etapa viitoare, echipa pregatita de Liviu Ciobotariu va primi in Copou vizita unei alte contracandidate la evitarea retrogradarii, Viitorul Constanta.