CSMS Iasi a obtinut primul punct in 2013, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata pe teren propriu, in compania campioanei din sezonul precedent, CFR Cluj. Pentru CSMS Iasi a punctat Ciprian Milea (’57), iar pentru clujeni capitanul de ocazie, Ionut Rada (’69). La 16 minute dupa marcarea golului, Ciprian Milea s-a accidentat si a fost trimis cu salvarea la spital.

In fata a circa 4.000 de spectatori, CSMS Iasi a incercat sa iasa, pentru prima data in aceasta stagiune, din zona retrogradarii. Adversara sa, CFR Cluj, a venit la Iasi decimata de accidentari si suspendari. Elevii pregatiti de Liviu Ciobotariu au cautat deschiderea rapida scorului, insa sutul lui Claudiu Tudor (‘5), din 25 de metri, nu si-a atins tinta. Feroviarii au replicat prin Ioan Hora, dar suturile acestuia (’17, ’24, ’25) fie nu au ajuns pe cadrul portii, fie au fost interceptate de catre Ionut Irimia. Ardelenii au trecut la cirma jocului si doar interventiile excelente ale goalkeeperului iesean au facut ca tabela sa ramina intacta. In minutul 28, sutul fara preluare al lui Ivo Pinto s-a dus peste poarta, iar un minut mai tirziu Pantelis Kapetanos, scapat singur cu Ionut Irimia, trimite in piciorul acestuia si mingea ricoseaza in corner. Acelasi portar s-a remarcat de doua ori la aceeasi faza, in minutul 39, la suturile lui Sulley Muniru, din afara careului, si Weldon Santos de Andrade, din interiorul careului mic.

Gazdele au inceput in atac repriza secunda. Prima ocazie i-a apartinut lui Adrian Patulea, a carui foarfeca a fost respinsa in corner de Mario Jorge Malino Paulino (Camora) (’50). Scorul a fost deschis in urma unei faze fixe. Ciprian Milea a marcat al treilea sau gol stagionar dupa un corner executat perfect de Alexandru Tiganasu. Gazdele nu au mentinut foarte mult timp avantajul pe tabela. CFR Cluj a izbutit egalarea in minutul 69, tot in urma unui corner. Mingea centrata cu efect de Diogo Valente a fost trimisa in plasa de capitanul din aceasta etapa al ardelenilor, Ionut Rada. In minutul 73, autorul primului gol, Ciprian Milea, a parasit terenul, accidentat, dupa ce a primit un cot in fata de la Ionut Rada, dar acesta din urma nu a primit niciun cartonas. Sase minute mai tirziu a venit rindul oaspetilor sa ceara un cartonas rosu, la cotul aplicat in figura de catre Bogdan Straton lui Pantelis Kapetanos, dar niciun oficial nu a vazut ciocnirea dintre cei doi si fotbalistul iesean a scapat nepedepsit. CSMS Iasi ar fi putut da lovitura pe final, dar sutul puternic al lui Adrian Patulea l-a gasit la post pe Mario Felgueiras (’82).

Ciprian Milea a suferit o fisura de pomete

In urma ciocnirii dintre autorii celor doua goluri (’73), Ciprian Milea a fost transportat cu salvarea la Spitalul Sf. Spiridon din Iasi, diagnosticul fiind fisura la pometele drept. Medicii sustin ca jucatorul a avut mare noroc ca a scapat doar cu o contuzie forte, lovitura primita fiind la un pas de a-i provoca o fractura. „Am discutat cu doctorul si mi-a spus ca nu este ceva foarte grav, este doar o contuzie. Speram sa fie doar o contuzie pentru ca avem nevoie de Ciprian Milea in jocul urmator”, a declarat Liviu Ciobotariu, antrenorul formatiei CSMS Iasi.

Liviu Ciobotariu, multumit de daruirea elevilor sai

La finalul disputei, Liviu Ciobotariu a remarcat daruirea elevilor sai, dar s-a aratat mihnit de faptul ca nu au putut tine de rezultat. „Am obtinut un punct muncit. Jucatorii au avut atitudine, s-au daruit, au crezut in ei. Un punct impotriva campioanei, chiar daca ei au avut ceva probleme de efectiv, multi suspendati si accidentati. In prima repriza am avut si sansa, am avut un portar in mare forma. Este pacat ca, dupa ce am inscris, am primit un gol dintr-o faza fixa. Un jucator de-al nostru si-a pierdut omul din marcaj”, a spus Liviu Ciobotariu. Antrenorul a tinut sa le multumeasca suporterilor pentru sustinerea echipei, din primul pina in ultimul minut. „Vreau sa le multumesc suporterilor. S-au comportat admirabil, ne-am incurajat din primul pina in ultimul minut. Aveam nevoie de ei. Se putea obtine mai mult, insa, este un punct care ne da sperante”, a incheiat tehnicianul lui CSMS Iasi.
Pentru CSMS Iasi a fost primul punct in mini-returul Ligii I. In urma egalului obtinut, iesenii isi pastreaza pozitia a cincisprezecea in clasament, la un punct distanta de Ceahlaul Piatra Neamt, prima echipa salvata. Urmatoarea etapa elevii pregatiti de Liviu Ciobotariu vor face deplasarea la Tirgu-Jiu, pentru partida cu Pandurii din localitate.