Luni, 13 mai a.c., CSMS Iasi a obtinut prima victorie cu Sorin Cirtu pe banca, 0-2, in deplasarea de la Universitatea Cluj si mai are doar sanse matematice sa scape de retrogradare. Golurile iesenilor au fost marcare de Alexandru Tiganasu (’21) si Adrian Patulea (’42).

Meciul a inceput intr-o nota de echilibru, cu un plus de determinare pentru oaspeti. In minutul 21, iesenii au reusit sa deschida scorul cu un sut de la 22 de metri, executat de Alexandru Tiganasu lateral stinga, in diagonala, mingea lovind bara transversala inainte de a intra in plasa. Pina la pauza, iesenii au controlat jocul si au reusit sa-si dubleze avantajul prin Adrian Patulea. Atacantul de 29 de ani a marcat al saselea sau gol stagionar in minutul 42, cind a fructificat o centrare perfecta a aceluiasi Alexandru Tiganasu.

In mitanul second, clujenii au inceput mai bine si au reusit sa scoata un cartonas rosu pentru Ionel Mihalachioaie (’52). Cu un om in plus pe teren, gazdele n-au reusit sa inscrie, desi au preluat conducerea jocului. In prelungiri, si „U” Cluj a ramas in zece oameni, dupa ce Dan Bucsa a vazut al doilea cartonas galben.

La finalul meciului, tehnicianul moldovenilor era fericit pentru obtinerea primei victorii pe banca CSMS-ului si considera ca retrogradarea inca se joaca. „Sint bucuros pentru ca am obtinut prima victorie. Pacat ca la celelalte meciuri n-am acumulat mai multe puncte. Ma gindesc la meciul cu Chiajna, la cel cu Brasovul. Sint trei puncte care ne fac sa ne gindim la lucruri pozitive. Eu zic ca retrogradarea inca se joaca, sint sanse, important e sa legam aceasta victorie cu alte victorii”, a declarat Sorin Cirtu, la televiziunea Digi Sport. Antrenorul spera ca echipa sa renasca odata cu aceasta succes, la fel ca in tur. „In tur, victoriile s-au legat dupa acel 4-0 cu „U” Cluj. Cu cit ne apropiem de sfirsit, presiunea va fi mai mare. Cu ce ne-au aratat astazi baietii in prima repriza, se poate”, a adaugat tehnicianul.

In urma succesului de la Cluj, iesenii au acumulat 26 de puncte si ramin pe locul 17, cu trei etape inainte de finalul campionatului. Pentru CSMS Iasi este a treia victorie in deplasare, si a saptea din acest sezon. Runda viitoare, echipa pregatita de Sorin Cirtu va intilni, pe teren propriu, Gaz Metan Medias, ocupanta locului zece in Liga I.