In anul 2011 au avut loc numeroase evenimente sportive internationale, care s-au aflat pe prima pagina a ziarelor. Printre acestea se numara partida dintre Romania si Franta pentru calificarile la Euro 2012, meci jucat la inaugurarea stadionului din Bucuresti, „National Arena” si cunoscut pentru gazonul care a dus la accidentarea jucatorilor. Un am eveniment este  Campionatul Mondial de box la categoria supermijlocie castigat de romanul Lucian Bute, care si-a pus pentru a noua oara centura in joc. Important este si Campionatul Mondial de baschet feminin din Brazilia, unde echipa nationala a Romaniei a inregistrat cea mai slaba clasare in istorie, dupa 2001, precum si partida dintre Olimpique Lyon si Dinamo Zagrem, care se suspecteaza ca ar fi avut la baza un blat.

Niciun gol marcat la inaugurarea Stadionului „National Arena”

Meciul Romania – Franta de pe 23 august 2011 a tinut mult timp prima pagina a ziarelor nationale si internationale. Partida a coincis cu inaugurarea stadionului „National Arena”, cel mai mare din Romania. Cu o ora inainte de inceperea meciului peluza era plina de fani. Scorul de 0 – 0 a redus la minimum sansele de calificare a Romaniei la Euro 2012. Inca din primele zece minute, gazonul proaspat pus a cedat, iar, la fiecare sut al fotbalistilor, sareau bucati de pamant. Un gazon „jenant” asa cum arata Jurnalul National. 55.000 de oameni au privit cum gazonul provoca accidentari pe banda rulanta in randul fotbalistilor. Ocaziile de poarta au lipsit cu dezavarsire, iar la inaugurarea stadionului „National Arena” din Capitala nu s-a marcat niciun gol.

Campion mondial pentru a noua oara

Lucian Bute, boxerul roman si-a pus in joc, pentru a noua oara, titlul mondial. Pe 4 noiembrie 2011, la ora 16.00 (ora Romaniei), boxerul a intrat in ring alaturi de Glen Johnson. Partida s-a disputat in cadrul unei gale la Quebac, in Canada, si a fost transmisa de Money Channel. Campionul mondial la categoria supermijlocie, Lucian Bute, l-a invins la puncte pe jamaicanul Johnson, dupa 12 reprize in care romanul si-a aparat cu succes centura mondiala.

Handbalul romanesc clasat pe locul 13

Echipa Nationala de handbal feminin a participa in perioada 2 – 18 decembrie 2011 la Campionatul Mondial de la Brazilia. Duminica seara, Norvegia s-a impus in Brazilia in finala Campionatului Mondial de handbal feminin impotriva Frantei, cu scorul de 32 – 24. Intreaga partida a fost condusa de jucatoarele nordice, care au reusit sa obtina cel de-al doilea titlu mondial, dupa cel din anul 1999. Echipa se poate lauda cu doua titluri mondiale, un titlu olimpic si cinci titluri europene, in timp ce Franta ramane cu un singur titlu mondial din istorie. Medaliile de bronz au revenit Spaniei, care a invins-o in finala mica pe  Danemarca, cu scorul de 24 – 18. Romania a incheiat turneul pe locul al 13 – lea, inregistrand astfel cea mai slaba clasare din istorie, dupa cea din 2001, cand a luat locul 17.

Spaniolii miros blaturi la meciul francezilor din Liga Campionilor

Conform presei internationale, blaturile au impanzit Champions League. Ziarele spaniole afirma ca Olimpique Lyon a avut o victorie mult prea „ciudata”  cu Dinamo Zagreb, infranta cu scorul de 7 – 1, in grupa D a Ligii Campionilor. Performanta care a ajutat echipa franceza sa se califice in optimile competitiei este pusa sub semnul indoielii. La pauza, scorul era 1 – 1, iar in cea de-a doua repriza Lyon reuseste, in mod miraculos, sa marcheze sase goluri consecutive. „Arbitrul sau adversarii au fost mituiti”, scrie ziarul spaniol „Marca”. De remarcat este evolutia portarului croat care, dupa ce a primit un gol de la francezi, a parut dezinteresat de rezultatul partidei. Calificarea echipei franceze a fost posibila si datorita esecului olandezilor de la Ajax Amsterdam, care au pierdut cu 0 – 3 meciul cu Real Madrid, dupa ce le-au fost anulate golurile pe motiv de ofsaid.