În perioada 6-10 mai 2026, se va desfășura, la Iași, Romanian Mental Health Festival, primul festival de film din România dedicat sănătății mentale. În program sînt incluse peste 25 de evenimente – proiecții și expoziții, dialoguri și ateliere interactive. Printre noutățile ediției se numără introducerea unui secțiuni dedicate familiilor, care include un un atelier pentru părinți și copii. 

Programul cuprinde și două expoziții importante, „PLECAT” , dedicat diasporei românești, și „STRUGGLE” , care reunește proiecte artistice din ultimele două decenii. De asemenea, festivalul include un atelier de critică de film susținut de Victor Morozov, dedicat celor interesați de analiza cinematografică.

„Avem și secțiunea Family, care va debuta anul acesta cu un dialog despre bunăstarea mamelor și un atelier interactiv pentru părinți și copii” , a declarat Teodora Popescu, cofondatoare a festivalului. 

Accesul la eveniment este gratuit, pe bază de rezervare.

Romanian Mental Health Film Festival este un proiect independent, inițiat de Raluca Bejenariu, Teodora Popescu și artistul vizual Dan Basu. În cele patru ediții desfășurate pînă acum, cei trei co-fondatori au dorit să creeze contexte accesibile de dialog despre sănătatea mentală. 

Sursă foto: e-zeppelin.ro