Capela „Sfinții Trei Ierarhi” din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează joi, 21 mai 2026, între orele 18:00 și 20:00, o seară de film dedicată producției „The 21”. Evenimentul va avea loc la Centrul de Învățare al UAIC, în spatele Corpului B, iar invitat special va fi regizorul american Tod Polson, profesor la Universitatea Texas din Dallas, SUA.

În cadrul evenimentului va avea loc vizionarea filmului „The 21”, inspirat de povestea a 21 de creștini martiri, și o întîlnire cu regizorul Tod Polson. Participanții vor avea ocazia să afle mai multe despre realizarea producției și despre mesajul transmis prin film.

„Sper ca acest film să îi ajute pe oameni să înțeleagă mai bine puterea credinței și sacrificiul acestor 21 de martiri”, a declarat regizorul Tod Polson.

Întîlnirea se adresează atît studenților, cît și publicului interesat de cinematografie, istorie și teme religioase contemporane.

Filmul „The 21” prezintă povestea celor 21 de muncitori creștini uciși în Libia în anul 2015, eveniment care a atras atenția la nivel internațional.

Sursă foto: facebook.com/CentrulDeInvatare