În contextul „Anului Constantin Brîncuși” va fi prezentată, în premieră la Iași, sculptura „Cap de copil”, demers organizat de Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași, în parteneriat cu Muzeul Național de Artă al României. Expoziția, intitulată „Brîncuși la Palat”, va fi vernisată luni, 18 mai 2026, de la ora 12:00, la Palatul Culturii, în spațiul Muzeului de Artă. Lucrarea va putea fi admirară în perioada 18-24 mai 2026.
„Pentru prima dată, o lucrare semnată de Constantin Brîncuși părăsește Bucureștiul și ajunge într-un muzeu din afara Capitalei. Este o lucrare de căpătîi, fiindcă cu aceasta lui Brîncuși i se deschid toate ușile internaționale”, a declarat Andrei Apreotesei, managerul Palatului Culturii – Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași.
Expoziția este completată de două obiecte dintr-o colecție particulară: fragmentul din cilindrul de bronz realizat de Constantin Brîncuși pentru fixarea interiorului lucrării de marmură „Pasărea în spațiu”, de soclul său, precum și de scrierea de dragoste în original, cu semnătura maestrului, adresată iubitei sale, Florence Mayer (Homolka).
Momentul marchează și cea de-a 40-a aniversare a Zilei Internaționale a Muzeelor, organizată de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM) pentru prima dată în 1977 sub genericul „Muzeele unesc o lume divizată”.
Realizată în manieră romantică, în 1906, în atelierul său din Paris, lucrarea are ca subiect un copil orb care îi frecventa zilnic atelierul. Lucrarea „Cap de copil” a fost turnată în bronz la Turnătoria Valsuani din Paris. Piesa se află în patrimoniul Muzeului Național de Artă al României și face parte din categoria lucrărilor de tezaur național.
Sursă foto: iassium.ro














Niciun comentariu