Luni, 19 mai, în sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei va începe Simpozionul Național Studențesc ,,Colloquium Antiquitatis”, cel mai mare simpozion studențesc din România dedicat Antichității. Simpozionul este organizat la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) de studenții și masteranzii secției de Filologie clasică a Facultații de Litere, în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Centrul de Studii Clasice și Creștine al Facultății de Istorie, Centrul de Studii Patristice și Filiala Iași a Societății de Studii Clasice
Potrivit organizatorilor, evenimentul creează un cadru propice dialogului și reflecției interdisciplinare între studenți, masteranzi și doctoranzi din domeniile filologiei clasice și romanice, teologiei, istoriei și filosofiei. Programul cuprinde sesiuni de comunicări studențești, conferințe susținute de personalități academice, momente artistice și dialoguri interdisciplinare.

,,Ca în fiecare an, comunicările vor aborda teme de limbă, literatură, cultură și istorie greco-romană, alături de aspecte ale gîndirii filozofice și religioase a Antichității, inclusiv dimensiuni relevante ale teologiei creștine. De asemenea, vor fi explorate influențele complexe ale valorilor, conceptelor și modelelor antice, precum și rolul limbilor clasice în formarea culturii Europene, urmărind continuitățile, transformările și reevaluările acestora de-a lungul Evului Mediu și pînă în epoca modernă”, a declarat conf. univ. dr. Claudia Tărnăuceanu, decan al Facultății de Litere a UAIC.

Simpozionul se organizează anual, iar în 2025 a ajuns la ediția a șaptea.

Sursă foto: ww.catedralamitropolitanaiasi.mmb.ro