Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, în colaborare cu Editura  Junimea, desfășoară vineri, 15 mai, începînd cu ora 16:00, în sala „Eduard Caudella”, „In Horem Sabin Păutza”, eveniment dedicat compozitorului ieșean. În cadrul manifestării vor fi lansate două volume omagiale.

Prima lucrare, Sabin Păutza-Muzica fără frontiere, un volum biografic și de analiză muzicală este semnat de Laura Otilia Vasiliu și Alex Vasiliu și se referă la activitatea compozitorului, dirijorului și profesorului, cît și la contribuția sa culturală la promovarea Iașului la nivel artistic internațional. 

„Pentru Junimea, acest volum totodată biografic și de analiză muzicală reprezintă un eveniment, dată fiind anvergura națională și internațională a compozitorului, care a recuperat, prelucrat, dezvoltat stilistic, între altele, o sumă de elemente specifice creației românești” , a declarat prof. univ. dr. Simona Modreanu, scriitoare și directoarea Editurii Junimea.

În al doilea volum, Sabin Păutza- Mărturii, sînt prezentate evocările foștilor săi studenți de la Conservatorul din Iași, mulți din ei azi personalități ale muzicii românești.

Evenimentul va fi coordonat de dirijoarea Anca Sîrbu, în prezența invitaților Simona Modreanu, Romeo Cozma, compozitor și pianist, dar și a compozitorului Sabin Păutza. Recitalul va include interpretări puse în scenă de clarinetistul Daniel Paicu, pianistele Aurelia Simion și Andreea Moroșanu, dar și Corul „The Ones Vocal Artists”, dirijat de Alexandru Semeniuc.

Sabin Păutza este un compozitor, dirijor și profesor, membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România. În anul 1965, a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București, specialitatea Dirijat și Pedagogie Muzicală. Este un nume prestigios al muzicii românești și internaționale.

Sursă foto: radioresita.ro