În perioada 6-10 octombrie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași organizează prima ediție a Săptămînii sănătății mintale la UAIC. Evenimentul va avea loc în Casa Universitarilor din Iași, sala „Ion Simionescu”, și va include o serie de conferințe susținute de nouă specialiști din domeniul psihologiei. Aceștia vor aborda subiecte importante pentru viața de student, precum gestionarea stresului, adaptarea la mediul academic, menținerea sănătății emoționale și pregătirea pentru tranziția către viața profesională.
„Acest eveniment ar putea fi și un excelent mod în care UAIC ar putea să sărbătorească anual, alături de studenții săi, Ziua Mondială a Sănătății Mintale, pe data de 10 octombrie, zi în care se pune accentul tocmai pe creșterea gradului de conștientizare cu privire la problemele de sănătate mintală la nivel global, pe încurajarea educației și dialogului deschis despre acest subiect și pe combaterea stigmatului social asociat cu aceste dificultăți”, a declarat conf. univ. dr. Adina Karner-Huțuleac, managerul proiectului.
Evenimentul este realizat în cadrul proiectului finanțat din Fondul de Dezvoltare Instituțională destinat universităților de stat (FDI) – „Universitatea pentru toți: incluziune și succes (UTIS)”, cod proiect CNFIS-FDI-2025-F-0395, și face parte din Activitatea 6 – Organizarea evenimentului dedicat sănătății mintale și orientării vocaționale.
În aprilie 2025, UAIC a obținut o finanțare de peste 2,3 milioane de lei pentru șapte proiecte, printre care se află și cel dedicat Săptămînii sănătății mintale, la competiția de proiecte FDI 2025, organizată de Ministerul Educației și Cercetării prin Consiliul Național pentru Finanțarea Învățămîntului Superior (CNFIS).













Niciun comentariu