În perioada 3 – 5 octombrie, în 11 galerii de artă și spații expoziționale din Iași, se va desfășura o nouă ediție a evenimentului Noaptea Albă a Galeriilor (NAG). Vor fi expuse lucrări de pictură și sculptură tradițională, instalații multimedia, proiecte colective și investigații conceptuale. Accesul publicului va fi liber vineri și sîmbătă, de la 18:00 pînă la 00:00, iar duminică, între orele 18:00 – 22:00.

„Vrem să spargem bariera psihologică conform căreia arta contemporană ar fi doar pentru inițiați sau pentru elite. Cînd un vizitator descoperă că poate intra liber într-un spațiu și poate sta cît dorește în fața unei lucrări, că poate pune întrebări și că arta nu necesită un cod special de acces – atunci începe o relație autentică cu arta contemporană”, a declarat pentru CuzaNet managerul cultural George Pleșu, inițiatorul proiectului.

NAG este unul dintre cele mai importante evenimente culturale din România. Anul acesta va fi găzduit în Iași de Asociația Culturală AltIași, alături de filiala locală a Uniunii Artiștilor Plastici din România.

Sursă foto: www.facebook.com/IasiNAG