Luni, 26 noiembrie a.c., CSMS Iasi a fost invinsa in deplasare cu scorul de 3-0 de FC Vaslui, in ultimul meci al turului Ligii I. Pentru vice-campioana en-titre au marcat sarbatoritul zilei, Fernando Varela (’56), si Marius Niculae (’68 si ’91). Cu aceasta „dubla”, atacantul vasluienilor a ajuns la cota 11, si se mentine la 4 „lungimi” de golgeterul campionatului, Raul Rusescu. Iesenii veneau dupa trei victorii fara gol primit, iar echipa antrenata de Viorel Hizo dupa infringerea de pe terenul formatiei Otelul Galati.

Partida a fost precedata de o serie de incidente intre fanii Vasluiului si jandarmi. Conform DolceSport, scandalul s-a iscat la portile stadionului, la sosirea galeriei iesene. Reprezentantii Inspectoratului de Jandarmerie Judetean Vaslui sustin ca suporterii gazdelor au incercat sa ajunga la galeria adversa, iar jandarmii au folosit scuturile si bastoanele din dotare pentru a-i putea indeparta. Incidentele s-au soldat cu doua victime. Acestea au primit ingrijiri in ambulantele sosite la fata locului.

Prima repriza a fost stearsa si doar suporterii s-au ridicat la nivelul unui derby de Moldova. Se intilneau o pretendenta la titlu – FC Vaslui, si o echipa care lupta pentru evitarea retrogradarii – CSMS Iasi. Jocul neasteptat de slab al Vasluiului putea fi taxat in doua rinduri de Alexandru Tiganasu. In minutul 7 sutul acestuia a fost respins de Dani Coman, iar cel din minutul 24 a trecut putin peste poarta. Repriza secunda a inceput la fel de slab ca si precedenta. A fost nevoie de o faza fixa pentru deschiderea scorului. In minutul 56 Fernando Varela a reluat cu capul mingea centrata de Adrian Salageanu si a marcat primul sau gol in campionat. Schimbarea sistemului de joc de catre Viorel Hizo s-a dovedit a fi cistigatoare. Dupa deschiderea scorului, gazdele au continuat sa preseze si au reusit sa mai marcheze de doua ori. In minutul 68 Liviu Antal a centrat perfect in fata portii, iar Marius Niculae a impins mingea in poarta. Acelasi Marius Niculae a inchis tabela de marcaj cu un gol in minutul 91, dupa o centrare deviata a lui Raul Costin.

La finalul partidei, antrenorul formatiei CSMS Iasi era iritat de proportiile scorului, dar a recunoscut diferenta de valoare dintre cele doua echipe si a acuzat problemele medicale. „Am cedat teren si dupa primul gol n-am reusit sa mai mentinem acelasi ritm si totul s-a termint. Din punctul meu de vedere, 3-0 este un scor dur, este o diferenta mare de scor. Este adevarat, victoria este meritata a Vasluiului. Azi au jucat mult mai bine ca noi, insa nu stiu ce s-ar fi intimplat daca noi am fi marcat in prima repriza la actiunile lui Alexandru Tiganasu. Este clar ca exista o diferenta de valoare intre cele doua formatii si aici nu ma refer numai la primul „11”, ci si la valoarea lotului. Noi am avut 4 jucatori indisponibili pentru acest joc, n-am reusit sa formam un „11” ideal, si s-a vazut. Ei au anuntat ca au accidentari, dar au intrat cu toti jucatorii si uite ce s-a intimplat. Prima repriza am dus-o din elan, putea sa fie si mai bine, dar in a doua repriza nu am putut sa inlocuiesc exact cu ce mi-as fi dorit.” a declarat Liviu Ciobotariu la emisiunea Minutul 91, pe Dolce Sport. Antrenorul este in continuare increzator in sansele echipei de a se salva de la retrogradare si spera ca, prin aducerea in intersezon a 3-4 jucatori, va putea realiza acest obiectiv. „Eu am incredere in continuare. Asteptam intreruperea campionatului, pentru a face o pregatire buna. Probabil ca vom avea nevoie si de ceva intariri, pentru ca este clar ca asa nu vom putea continua. Avem nevoie de minim 3-4 jucatori ca sa putem sa mentinem ritmul Ligii I.  O sa am o discutie cu conducatorii, sa vedem ce se poate face. Imi doresc sa am concurenta pe posturi, iar in momentul de fata nu am.” a adaugat antrenorul, conform aceleiasi surse.

In urma acestei infringeri, CSMS Iasi ramane pe pozitia 16 in clasament, cu 14 puncte, 3 mai putine decit prima pozitie neretrogradabila, ocupata in prezent de Otelul Galati, urmatoarea adversara a elevilor antrenati de Liviu Ciobotariu.