CSMS Iasi s-a impus cu scorul de 1-0 (0-0) in derby-ul Moldovei pe care l-a programat runda a XVI-a, in fata celor de la Ceahlaul Piatra-Neamt. Unicul gol a fost marcat de Ciprian Milea, dupa o faza fixa. Gazdele au beneficiat de o lovitura de pedeapsa, ratata de Razvan Tincu. Pentru ieseni a fost a treia victorie consecutiva in Liga I.

A fost un meci cu doua reprize total diferite. In prima parte nemtenii si-au creat mai multe ocazii de gol, dar n-au reusit sa inscrie. Bojan Golubovic a incercat sa-l surprinda pe Ionut Irimia cu o foarfeca, inca din minutul 6, dar portarul iesenilor a fost la post. Oaspetii au mai ratat o ocazie de a deschide scorul, in minutul 18, cind sutul lui Ionut Badescu din interiorul careului s-a lovit de bara transfersala. Au facut-o insa iesenii in debutul reprizei secunde. In minutul 49, Alexandru Tiganasu a executat perfect o lovitura de colt, iar Ciprian Milea a inscris cu capul din 6 metri. Dupa marcarea golului, gazdele au preluat controlul jocului. Andrei Herghelegiu a scapat singur cu Bogdan Miron, dupa o gafa a lui Aloisio Mohamed Hamed Al Lal, dar a tras mult pe linga poarta. In minutul 58, arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty la un hent in careu al lui Daniel Barna, dar capitanul iesenilor, Razvan Tincu, a trimis mingea in bara. Dupa ratarea loviturii de la 11 metri, ambii portari au avut de munca, pentru ca s-a jucat pe contre. Marius Onofras (’74 si 76) si Alexandru Ciucur (’87), pentru gazde, si Ionel Stana (63), Darko Lukanovic (’65) si Gelu Velici (’90), pentru nemteni, s-au intrecut in ratari.

La conferinta de presa de la finalul meciului, Liviu Ciobotariu, antrenorul formatiei CSMS Iasi, a constatat diferenta de evolutie dintre cele doua reprize si si-a felicitat echipa pentru a treia victorie consecutiva, fara gol primit. „Sint trei puncte foarte importante, care ne mentin in lupta pentru evitarea retrogradarii. Au fost doua reprize diferite. In prima repriza, noi am inceput mai ezitant, practic am jucat cu frina de mina trasa, insa este si meritul echipei Ceahlaul Piatra-Neamt, o echipa destul de omogena, agresiva. In a doua repriza lucrurile au stat foarte bine din punctul nostru de vedere. Am dominat si ne-am creat foarte multe situatii de a marca. Sint foarte bucuros ca am reusit sa le ridic moralul jucatorilor si sa le redau increderea de care aveau nevoie. Este al treilea joc in care nu am primit gol, asta inseamna ca intreaga echipa face foarte bine faza defensiva. In continuare ratam situatii clare de a marca, dar eu cred ca acest lucru se poate remedia prin antrenamente. Important este ca ajungem acolo, in fata protii, si ne cream situatii de a marca. Vreau sa-mi felicit jucatorii pentru modul in care se daruiesc in teren. Unitatea de grup, de care echipa da dovada este esentiala, si a dus la aceste victorii ale noastre. La pauza le-am spus sa aiba incredere in ei, ca sint jucatori valorosi. In prima repriza am vazut o anumita retinere, teama de a nu primi gol, de a face un rezultat bun. Le-am spus sa aiba incredere in ei, pentru ca sint intr-adevar fotbalisti si merita sa joace in prima liga. Si au demonstrat acest lucru in a doua repriza.” a spus antrenorul.

Cu cele trei puncte obtinute in partida cu Ceahlaul Piatra-Neamt, CSMS Iasi a acumulat 14 puncte, si s-a apropiat la un singur punct de prima pozitie neretrogradabila, detinuta in acest moment de „U” Cluj. Pentru ieseni urmeaza o deplasare infernala la Vaslui, in ultima etapa a turului.