Luni, 15 aprilie a.c., CSMS Iasi a pierdut un nou joc pe teren propriu si e tot mai aproape de Liga a II–a. Desi au condus la pauza pe Viitorul Constanta, prin reusita lui Ciprian Milea (’44), in a doua repriza iesenii n-au mai putut tine ritmul si echipa de la malul marii s-a impus cu 2-1, cu o dubla reusita de Denis Alibec (’69 si ’86). Echipa lui Gheorghe Hagi a iesit din zona retrogradarii, in timp ce CSMS Iasi a marit distanta intre ea si prima salvata la cinci puncte, cu opt etape ramase pina la terminarea campionatului. La finalul partidei, suporterii ieseni i-au cerut demisia antrenorului Liviu Ciobotariu.

Conducerea administrativa si staff-ul tehnic a facut tot posibilul sa refaca moralul jucatorilor dupa infringerea de etapa trecuta din partida cu Steaua Bucuresti si sa-i motiveze sa obtina a cincea victorie de pe teren propriu in acest campionat: reducerea pretului biletelor (cinci lei), dublarea primei de victorie si cantonament la mini-hotelul de la stadion, cu o seara inainte de joc. Cu un succes in fata Constantei, coroborat cu infringerea Concordiei Chiajna la Piatra Neamt, CSMS Iasi putea iesi, pentru prima oara in 2013, din zona retrogradarii.

Eforturile conducerii n-au avut niciun efect in prima repriza. Trupa pregatita de Catalin Anghel a trecut pe linga deschiderea scorului prin Nicolae Dica (‘7 si ’33 – bara) si Aurelian Chitu, al carui sut a fost scos de la vinclu de Ionut Irimia. Iesenii au aratat ca sint in joc doar in minutul 21, cind Adrian Patulea a trimis mult peste poarta lui Alexandru Buzbuchi o minge centrata de Ciprian Milea. Mijlocasul galatean avea sa mai iasa o data in evidenta pe finalul reprizei, cind, in urma unui un-doi cu Claudiu Tudor, a reusit sa inscrie (’44).

In partea a doua, miza uriasa – cine batea iesea de la retrogradare – si-a spus cuvintul. CSMS a facut si mai mult pasul inapoi si a fost taxata in doua rinduri de Denis Alibec. Atacantul imprumutat de Viitorul Constanta de la Inter Milano a egalat in minutul 69, cu un sut puternic la vinclu, dupa o deschidere excelenta, peste trei adversari, a lui Alexandru Lazar. Opt minute mai tirziu, constantenii au ramas in 10 oameni, dupa ce Alexandru Lazar a vazut al doilea cartonas galben. Cu om un plus pe teren, iesenii n-au contat in atac, ba chiar au incasat al doilea gol, dupa o greseala ca in curtea scolii a internationalului de tineret, Adrian Avramia. Marcator a fost acelasi Denis Alibec, aflat la a cincea reusita stagionara. La finalul partidei, o parte din suporterii prezenti la stadion i-au cerut demisia lui Liviu Ciobiotariu.

„A fost cel mai prost joc pe care l-am avut!”

Dupa terminarea partidei, tehnicianul Liviu Ciobitariu a declarat ca elevii sai au facut cel mai slab joc de cind ii pregateste si pune esecul pe seama lipsei de atitudine. „Am facut cel mai slab joc de cind am venit eu la echipa. Nu am avut atitudine. Este inadmisibil, in momentul in care joci un meci capital, acasa, sa nu primesti un cartonas galben. Pe fondul acestui joc foarte slab, am facut din nou greseli impardonabile, greseli de cascadorii risului, de copii si juniori. Sint foarte dezamagit pentru ca stiam ca Viitorul vine la Iasi sa-si joace sansa. Am intrat in prima repriza cu o crispare incredibila”, a declarat Liviu Ciobotariu la conferinta de presa.

Antrenorul iesenilor le cere scuze fanilor pentru jocul slab al echipei sale. „Eu, in numele echipei, imi cer scuze acestui public minunat, care ne-a incurajat de la inceput si pina la sfirsit. Ei nu merita acest lucru. Practic astazi i-am indepartat, prin modul nostru de a juca, prin atitudinea pe care am avut-o fata de acesti oameni care vin la stadion sa ne incurajeze. La fiecare joc trebuie sa am jucatori care sa faca cite o greseala impardonabila. Sintem de departe pe primul loc la gafeori, la mingi bagate singure in poarta, mingi aruncate in fata adversarilor…”, a spus antrenorul formatiei CSMS Iasi. Acesta considera ca va fi aproape imposibil ca echipa sa sa ramina in Liga I, daca pierde si in fata Severinului, etapa viitoare. „O victorie la Severin te aduce iar in cursa pentru salvare. Daca cistigi la Severin, faci 25 de puncte, iti da sperante in continuare. N-ai cistigat la Severin, este foarte greu. Nici un rezultat de egalitate nu ne ajuta”, a conchis tehnicianul.

In urma acestei infingeri, CSMS Iasi ramine pe locul 16 in Liga I, cu 22 de puncte, la cinci lungimi distanta de prima echipa salvata, Ceahlaul Piatra Neamt, in timp ce Viitorul Constanta a iesit din zona rosie a clasamentului. A fost a sasea infringere suferita de ieseni pe teren propriu in aceasta stagiune, iar pentru Viitorul Constanta a fost prima victorie, din luna octombrie a anului trecut. Etapa viitoare CSMS Iasi se va deplasa la Drobeta-Turnu Severin, pentru disputa cu CS Turnu Severin, ocupanta locului 17 in Liga I. Partida va avea loc simbata, 20 aprilie, de la ora 19.