(ORASUL, 12.00) CSMS IASI – FOTBAL – ASTRA GIURGIU / Viitor incert in Copou.
(CUZANET, Iasi, 27 octombrie) CSMS Iasi a suferit vineri, 26 octombrie a.c., a zecea infringere in actuala editie de campionat. Iesenii au pierdut cu scorul de 1 – 0 (0 – 0) disputa din deplasarea de la Astra Giurgiu, meci din etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal. A fost pentru a opta oara cind echipa din Dealul Copoului pierde la un gol diferenta si a saptea oara cind rezultatul final este 1 – 0.

In prima repriza, echipa antrenata de Liviu Ciobotariu nu a jucat chiar slab, dar nu a reusit sa-si creeze nicio ocazie clara de a marca. Nici Astra nu a stralucit. Inceputul de meci a fost slab, iar prima ocazie a venit abia in minutul 18, cind Budescu a sutat de la distanta, pe linga poarta. Omul primei parti a fost portarul iesenilor. Interventiile sale fantastice au impiedicat deschiderea scorului in trei rinduri. In minutul 24 a respins cu dificultate sutul lui Tembo pe spatiul portii, direct din corner. Cea mai mare ocazie a gazdelor a avut loc in minutul 36, cind mingea trimisa cu capul de Distefano s-a oprit in picioarele goalkeeperului. In ultimul minut Tembo a executat o lovitura libera, dar Vladu a respins in corner. Lovitura de colt a fost executata rapid, mingea a ajuns tot la Tembo, care a centrat, dar Irimia a plonjat si a retinut.

Asa cum a obisnuit in precedentele runde, Ciobotariu a schimbat inca de la pauza. L-a introdus pe Avramia in locul lui Jovanovic. Repriza secunda le-a apartinut aproape in totalitate giurgiuvenilor. Ocaziile au curs una dupa alta la poarta bravului Irimia, iar victoria gazdelor a fost una meritata. Astralii au incercat poarta din toate pozitiile, dar ori au tras pe linga poarta (’49, ’60 si ‘67), ori a retinut portarul iesean. Introducerea lui Bukari in locul lui De Amorim s-a dovedit a fi inspirata, ganezul reusind deschiderea scorului la numai patru minute de la introducerea pe teren (‘65). Cea mai mare ocazie a oaspetilor a avut loc in minutul 62, cind sutul-centrare al lui Cretu a fost respins in extremis de Lung. Ciobotariu a fortat egalarea prin introducerile lui Patulea si Onofras, dar mutarile nu au dat rezultate. Atacantul venit de la Steaua in vara anului 2011 a ratat doua ocazii favorabile in minutele 78 si 92. Singurul remarcat a fost tot portarul Irimia, care a scos un gol ca si facut al lui Distefano (’75).

In urma acestei infringeri, viitorul antrenorului la formatia ieseana este incert. Comitetul Director i-a impus antrenorului obtinerea a cel putin patru puncte din disputele cu Astra Giurgiu (ocupanta locului 4 inaintea meciului direct) si “U” Cluj (contracandidata la salvarea de la retrogradare). "Nu stiu care va fi situatia mea. Nu mai putem face baremul, asteptam deciziile conducerii. Daca nu ai rezultate tot timpul esti in pericol. Cind pierde echipa, e vina antrenorului, cind cistiga – e meritul jucatorilor" a declarat Liviu Ciobotariu la finalul meciului, la televiziunea Digi Sport.
Alaturi de antrenor si-ar putea pierde postul si presedintele Florin Prunea, acuzat de un management defectuos si pentru faptul ca a insistat pentru numirea lui Ciobotariu. Criza de la echipa este resimtita si de jucatori. Pina in prezent, nu mai putin de patru jucatori si-au depus memorii la comisiile Ligii Profesioniste de Fotbal, pentru a-si primi salariile restante.