(ORASUL, 10.00) SPORT – CUPA – LICEE / Liceele iesene s-au luptat pentru Cupa “Coca – Cola” la fotbal.
(CUZANET,
Iasi, 28 martie) Fetele si baietii de la liceele iesene s-au intrecut saptamana trecuta in cadrul Cupei “Coca – Cola” la fotbal scolar. Meciurile s-au dezfasurat in salile de sport ale Scolilor “George Calinescu” si “Miron Costin”. In probele pentru baieti, 25 de liceele din Iasi au participat la competitie , iar la faza finala s-au calificat doar patru echipe. In final, fiecare dintre aceste echipe a jucat cu fiecare. Primul loc a fost ocupat de echipa Liceului “Anghel Saligny” coordonata de profesorul Ioan Catalin. Pe locul secund s-a clasat echipa profesorului Dan Dorofte de la Colegiul “Miron Costin”,iar locul al treilea a fost ocupat de Colegiul National “Mihai Eminescu”, echipa coordonata de prof. Sorin Stefan. Pe ultima pozitie, cea de-a patra, a fost Liceul “CFR”, echipa condusa de prof. Vasile Ciocoiu. La fete au participat doar trei echipe, dar in final partida s-a disputat doar intre doua licee, deoarece LPS nu s-a mai prezentat. Lupta s-a dat intre Colegiul National “Mihai Eminescu” si echipa Liceului “Virgil Madgearu” coordonata de prof. V. Cojocaru. Colegiul “M. Eminescu” a invins cu 11 – 0. “Intre 20 si 22 aprilie va avea loc meciul dintre cele doua echipe castigatoare la cele doua grupari: fete si baieti. Cometitia se va disputa intre castigatoarea Cupei “Coca – Cola” la baieti, Liceul “Anghel Saligny” si Colegiul “M. Eminescu” care a castigat la categoria fetelor. Echipa castigatoare va avea sanse sa se califice la turneul final, care se va desfasura la Bucuresti”, a declarat prof. Sorin Stefan, coordonatorul celor doua echipe de la Colegiul “M. Eminescu”. / Razvan – Daniel Paduraru