CSMS Iasi s-a impus cu 4-0 (3-0) in meciul disputat vineri, 2 noiembrie a.c., pe teren propriu, in compania formatiei „U” Cluj, in etapa a XIII-a din Liga I. Presiunea pusa in ultima saptamina de Comitetul Director asupra echipei s-a dovedit a fi benefica. Iesenii au inscris in partida de pe stadionul „Emil Alexandrescu” jumatate din golurile pe care le marcasera de la inceperea campionatului (8 goluri in 12 meciuri).

Recitalul gazdelor a inceput inca din minutul 3, cind Souleymane Keita a inscris cu capul, dupa centrarea perfecta a lui Tiganasu. Clujenii au incercat sa le dea replica prin Cleiton, dar sutul acestuia a trecut peste poarta lui Irimia (’13). In minutul 20, aparatorul clujenilor, Zsolt Szilagyi, a comis, in propriul careu, un fault in calitate de ultim aparator, iar arbitrul Adrian Cojocaru i-a aratat cartonasul rosu si a dispus executarea loviturii de pedeapsa. Tincu a transformat fara emotii si a ridicat scorul la 2-0. Avantajul numeric a fost restabilit in minutul 35, cind Petrovici a primit rosu, pentru un fault dur asupra lui Muzac. Desprinderea iesenilor are loc in minutul 42, la o grava eroare a lui Balauru, care scapa din brate mingea centrata de acelasi Tiganasu, iar Straton profita si duce scorul la 3-0. Cea mai mare ocazie a „sepcilor rosii” a avut loc in minutul 45, la lovitura de cap a lui Dinu, respinsa de Irimia. Repriza secunda n-a mai fost la fel de spectaculoasa. Oaspetii au irosit doua mari oportunitati de a inscrie, in minutele 51 si 56. Au facut-o iesenii, prin omul meciului, Alexandru Tiganasu (’62). Fundasul, transferat in aceasta vara de la Astra, a profitat de o greseala a apararii clujene si a sutat sub Balauru si a dus scorul la 4-0. Scorul putea lua proportii pe final, insa Herghelegiu a irosit trei sanse uriase de a-si trece numele pe lista marcatorilor (’81, ’83 si ’93). De partea cealalta, Cleiton a fost ratangiul de serviciu.

Liviu Ciobotariu s-a aratat incintat de evolutia echipei si spera in continuare la salvarea de retrogradare. „Sint bucuros ca am reusit a doua victorie in fata publicului iesean. Rezultatul este just. De multe ori nu am avut sansa sau am ratat foarte mult. Astazi am reusit sa marcam 4 goluri, desi in continuare avem probleme in fata portii. Ratam niste ocazii incredibile, dar sint multumit per ansamblu. Aceasta victorie ar putea fi un nou inceput pentru noi. Sint optimist si ne vom bate pina in ultimul moment” a declarat antrenorul iesenilor la finalul meciului, la televiziunea Digi Sport. Tehniceanul a fost nemultumit insa de atitudinea lui Petrovici, care si-a lasat pentru a doua oara in acest tur echipa in „10”. „Am avut jucator in plus pentru putin timp. Petrovici a facut inca o greseala, pe care nu am sa i-o iert”, a concis Ciobotariu, conform aceleiasi surse.

CSMS Iasi nu mai cistigase din etapa a X-a, cind s-a impus pe teren propiu in fata ultimei clasate, FC Severin, scor 1-0. In urma acestei victorii, iesenii au adunat 8 puncte in clasamentul Ligii I, si s-a apropiat la 7 puncte de un primul loc neretrogradabil ocupat chiar de adversara din aceasta etapa, „U” Cluj. Etapa viitoare elevii pregatiti de Liviu Ciobotariu vor face deplasarea la Medias, pentru disputa cu Gaz Metan.