(ORASUL, 13.00) SPORT – CSMS  – PROMOVARE / CSMS Iasi a promovat in liga I de pe primul loc.
(CUZANET,
Iasi, 03 iunie) Ultimul joc al etapei cu numarul 30 a adus pentru CS Municpal Studentesc Iasi o victorie meritata impotriva echipei Farul Constanta. Spectacolul fotbalistic s-a desfasurat in fata a 10 mii de suporteri care au venit pe stadionul Emil Alexandrescu pentru a fi alaturi de echipa favorita.Fotbalistii ieseni au invins acasa cu scorul de 4 – 2. Partida a fost spectaculoasa, cu multe ocazii la ambele porti. Scorul a fost deschis in minutul 11 de Milea dupa un corner executat de Vladu, iar in minutul 20 Badic a transformat impecabil o lovitura libera de la 25 de metri distanta de poarta goalkeeper-ului constantean. In minutul 36, Onofras a fost aproape de 3 – 0 dar din 6 metri a trimis mingea in portar. 6 minute mai tarziu, Tincu a primit cartonas galben dupa ce a faultat in careu, iar Farul a beneficiat de o lovitura de pedeapsa transformata de Patulea.
Tehnicianul iesean l-a introdus la pauza pe Herghelegiu in locul lui Straton si la scurt timp de la inceperea reprizei secunde Ciucur a trimis balonul putin peste poarta lui Toma. Cotiga a vazut si el cartonasul galben dupa o intrare neregulamentara la Patulea. In minutul 57  Ciucur a cazut in careul oaspetilor si obtine lovitura de la 11 metri. Nastase a primit cartonasul rosu si Farul a ramas in zece jucatori. Onofras trimite in bara si scorul ramane 2 – 1. Ciucur a marit avantajul gazdelor in minutul 60, iar peste 5 minute, noul intrat, Herghelegiu, isi trece numele pe lista marcatorilor, ducand scorul la 4 – 1 pentru CSMS Iasi. Peste putin timp, Camara a faultat in propriul careu si a primit cartonasul Galben, iar Patulea a marcat din nou de la punctul cu var. Onofras putea sa inscrie pentru 5 – 2 in minutul 73 cu un sut de la 30 de metri, dar Toma a respins in corner.
Arbitrul central al partidei, Paul Unimatan, a pus capat partidei dupa expirarea celor doua minute de prelungire, iar suporterii ieseni au navalit pe teren pentru a sarbatori victoria cu 4 – 2 si promovarea alaturi de echipa./ Razvan – Daniel Paduraru