Marti, 6 noiembrie a.c., echipa de futsal CSMS Iasi s-a impus cu scorul de 5-4 in fata formatiei KSE Targu Secuiesc, intr-un meci contind pentru etapa a VIII-a a Ligii I. Partida s-a desfasurat in Sala Polivalenta din Iasi. In prima repriza jocul a fost la discretia gazdelor. Pisica a inscris de doua ori in poarta aparata de Haicau (‘6 si ’10), dar scorul la pauza a fost 2-1, dupa reusita lui Gazda din minutul 17. Repriza secunda a inceput cu golul lui Despan, la chiar prima faza de atac (’21), insa elevii condusi de Nelu Stancea au „cazut” inexplicabil, iar in minutul 34 scorul era 3-3. Ultimele minute au fost dramatice. Iesenii au mai inscris de doua ori (prin Catarama – ’36 si Carare – ’37) si targ secuienii o data (’39). Oaspetii au  ratat o lovitura de la 10 metri si au mai avut doua bare. Fanii au stat cu sufletul la gura pina in ultimele secunde, deoarece orice noua greseala colectiva a echipei ar fi dus la o alta lovitura de la 10 metri.

La finalul partidei, antrenorul iesenilor a fost nemultumit de faptul ca echipa s-a relaxat la scorul de 3-1, dar spera sa remedieze situatia si echipa sa prinda Play-off-ul la sfirsitul sezonului. „Noi ne-am facut meciul greu. La scorul de 2-0 am scapat trei contra unu. A ales sa dribleze in loc sa suteze sau sa dea pase. Daca se facea 3-0, probabil se termina jocul. Din punctul meu de vedere astazi a fost cel mai slab joc de cind am preluat echipa. Trebuie sa muncim mai mult la antrenament. Ieri au avut liber si au venit un pic mai relaxati, probabil de asta au cazut. Dar vreau sa-i felicit pe baieti. Multumim publicului si celor care sunt aproape de noi. Etapa viitoare va fi un meci foarte foarte greu la Smart Bucuresti, echipa de pe locul doi. Sper sa punem la punct ceea ce am gresit astazi. Nu ne intereseaza altceva decit sa cistigam. Putem prinde Play-off-ul lejer. Sper sa aduc Iasul in primele patru locuri”, a declarat Nelu Stancea, antrenorul principal la formatiei CSMS Iasi.

Partida cu KSE Targu Secuiesc a reprezentat debutul pentru ieseanul Lucian Cojocaru. In urma acestei victorii, CSMS a urcat pe pozitia a cincea in clasament, cu 13 puncte. Urmatorul adversar al iesenilor va fi ACS Smart Ionescu Bucuresti, ocupanta locului doi in liga nationala. Meciul va avea loc duminica, 11 noiembrie a.c., la Bucuresti, de la ora 16:00.

Trei fotbalisti de la formatia CSMS Iasi au participat la cantonamentul de selectie si de pregatire al nationalei de futsal tineret al Romaniei „U 21”. In lotul pregatit de „Sito” Rivera (antrenor principal) si Nelu Stancea (antrenor secund, dar si antrenorul principal al echipei CSMS Iasi) s-au aflat: Dragos Andrei Baciu, Liviu Ruxandari, dar si capitanul echipei, Radu Pisica. Ultimii doi au marcat cite doua goluri in partida sustinuta la Calarasi, impotriva formatiei locale, Dunarea. Scorul final a fost 6-1, pentru nationala de tineret a Romaniei.